mapPapowo Toruńskie
Łysomice
mapMsze Święte
ndz. i św. Papowo Tor.: 7:30, 12:00, 18:00, Łysomice: 9:00, 10:30

Wspólnoty

W tym dziale:

Młodzież oazowa

Oaza młodzieżowa

Oaza młodzieżowa to wspólnota gromadząca ludzi młodych – uczniów gimnazjum, liceum, studentów – na cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. To jedna z gałęzi Ruchu Światło-Życie, ruchu odnowy Kościoła, założonego w połowie XX wieku przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Głównym celem tej wspólnoty jest troska o odnowę życia duchowego i parafialnego. Zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II dąży ona do tego, aby Kościół stawał się wspólnotą wspólnot, a ludzie, aktywnie włączając się w życie parafii jako najmniejszej komórki Kościoła, przyczyniali się do duchowego wzrostu całej wspólnoty wierzących. Dlatego najważniejszym zadaniem członków oazy jest dążenie do rozwijania osobistej relacji z Chrystusem.

Grupa młodzieżowa, która na bazie Oazy powstała w naszej parafii jesienią 2015 roku gromadzi młodych pragnących pogłębiać swoją relację z Panem Bogiem. Dziś wielu młodych ludzi szuka odpowiedzi na pytania dotyczące życia i swojej przyszłości. Niejednokrotnie nie mają skąd czerpać właściwych wzorców. Jako „wspólnota młodych” opierając się przede wszystkim na Słowie Bożym, chcemy odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Nasza wspólnota młodzieżowa gromadzi się w każdy piątek o godzinie 18.00 na wspólnej Mszy świętej, po której odbywa się spotkanie formacyjne lub rekreacyjne w salce na stryszku plebanii. Poza formacją stałą młodzież, biorąc udział w różnego rodzaju akcjach duszpasterskich, angażuje się w życie parafii.

Spotkania młodych to nie tylko czas spędzony na modlitwie, ale również udział w wyjazdach rekreacyjnych, zabawach, ogniskach czy wspólnym oglądaniu filmów itp. Zachęcamy do przyłączenia się do naszej wspólnoty wszystkich młodych, którzy pragną mile spędzać wspólny czas w towarzystwie największego Przyjaciela – Jezusa Chrystusa.

{gallery}MlodziezOazowa{/gallery}

Zobacz artykuły...

Chórek dziecięcy

Chórek

Chórek dziecięcy powstały przy Przedszkolu Pod Klonowym Listkiem od 2010 r. ubogaca Msze Święte w łysomickiej kaplicy oraz szczególne uroczystości. Inicjatorami powstania chórku byli rodzice, którzy widząc jak chętnie ich pociechy śpiewają o każdej porze dnia, a niektóre również w nocy, zdecydowali się wykorzystać ten potencjał dla upiększenia modlitwy. Na początku kilkuosobowa grupka maluchów poprzez zabawę uczyła się piosenek religijnych (głównie kolęd) i ćwiczyła głosy. Opanowanie materiału nie sprawiało im większego problemu a przyłączające się do grupy kolejne dzieci ubarwiały i potęgowały głos chórku.
 
Praca nad warsztatem wokalnym i wzbogacanie śpiewu dopasowaną do głosów i możliwości dzieci oprawą muzyczną to ciężka praca, ale daje wielką satysfakcję. Nie ma nic piękniejszego niż widok dziecka podśpiewującego sobie jakąś pieśń w trakcie zabawy w domu czy na podwórku – dla samej radości ze śpiewania.
 
Praca na próbach to też świetna zabawa. W tajniki śpiewu dzieci wprowadza jedna z mam - Ula Talkowska - notabene obdarzona wspaniałym głosem.
 
Nad całością czuwa główna pomysłodawczyni, „spiritus movens” chórku – Zoila Gaulin-Dembek

W kilkuletnim okresie działalności chórek nagrał dwie płyty „Małe są nasze słowa” oraz „Kolędy”.
 
Obecnie grupa liczy ponad 25-ro dzieci w wieku od 4-14 lat. Wszystkie tworzą w tej chwili wielką rodzinę a wspólne śpiewanie umacnia już istniejące więzi między dziećmi.
 
Każde dziecko posiada ogromny potencjał i potrzebuje inspiracji dla działania. Cieszymy się, że nasze śpiewanie przynosi widoczne efekty w zakresie ubogacania dzieci i Mszy Świętej.
 
Zespół tworzą:
Urszula Talkowska – prowadzenie zespołu, opieka nad dziećmi
Denis Dembek – gitara akustyczna, gitara basowa
Michał Gajur – instrumenty perkusyjne
Wojtek Kafka – gitara akustyczna
Janusz Lewandowski – skrzypce, edukacja muzyczna
Maciej Stawinoga – instrumenty klawiszowe
Piotr Załuski – gitara akustyczna, ukulele

Czekamy z radością na kolejne dzieci chcące przyłączyć się do naszej śpiewającej wspólnoty.
Przypominamy - próby chórku odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9.30 w Przedszkolu pod Klonowym Listkiem w Łysomicach przy ul. Łąkowej 15.

Zapraszamy wszystkich naszych parafian, zwłaszcza rodziny z dziećmi do uczestnictwa w Mszach Św. z udziałem chórku w każdą niedzielę o godz. 10 30.

Zobacz artykuły...

Domowy Kościół

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, pomaga małżonkom żyjącym w sakramencie małżeństwa czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, uczy ich nim żyć i celebrować go przez całe życie.

Wspólnota Domowego Kościoła dzieli się na małe kręgi tworzone przez 4-7 małżeństw, które raz w miesiącu (od września do czerwca) spotykają się w domach poszczególnych małżeństw na wspólnej modlitwie i medytacji nad wybranym fragmentem Pisma św. Nieodłącznym elementem każdego spotkania, w którym uczestniczy kapłan, jest podsumowanie całomiesięcznej pracy nad swoim małżeństwem. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Jego zasadniczym celem jest pomoc małżonkom w głębszym przeżywaniu sakramentu małżeństwa. Ponadto wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu parafii. W naszej parafii wspólnota Domowego Kościoła działa od stycznia 2013 r., liczy obecnie 4 małżeństwa.

Opiekun: ks. Jarosław Ciechanowski

Kontakt: para animatorska Beata i Wojciech Walter, tel. 606 883 175

Zobacz artykuły...

Żywy Różaniec

Żywy Różaniec, ruch religijny założony w XIX w. Przez Pauline – Marie Jaricot, oznacza życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego. Różaniec jest modlitwą Ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne Tajemnice naszego odkupienia. Z tego powodu Różaniec nazywamy streszczeniem lub zbiorem najważniejszych prawd Ewangelii.

Żywy Różaniec składa się z ŻYWYCH RÓŻ. Każda Róża posiada 20 osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – 20 tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.

W naszej parafii jest obecnie siedem Róż Różańcowych.

«Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca». (Jan Paweł II)

Zobacz artykuły...

Męskie Plutony Różańca

Początek Wielkiego Postu 2020 r. zaowocował utworzeniem nowej wspólnoty w naszej Parafii. W dniu 28-ego lutego tegoż roku, odbyło się pierwsze spotkanie mężczyzn, którzy przystąpili z odwagą „zaciągając się” do pierwszego Męskiego Plutonu Różańca w naszej parafii. Za patrona I Pluton obrał św. Mikołaja Bpa - patrona naszej wspólnoty parafialnej.
Czym jest ta formacja? Gromadzi ona mężczyzn, którzy przez codzienną modlitwę osobistą i postawę życia bronią kobiet, rodziny, ojczyzny i świata od największych niebezpieczeństw. Kierują się wezwaniem: „Prowadź nas Panie drogą prawdy, honoru, pokory i męstwa”.

Tworzymy armię! Dołącz do walki!
Współczesny Kościół i świat potrzebują żarliwej męskiej modlitwy, tak aby obronić go przed czyhającymi zagrożeniami. Zachęcamy do przystąpienia do tej formacji mężczyzn, którym bliskie są wartości, o które walczymy, orężem jest najskuteczniejsza modlitwa – Różaniec w męskiej dłoni.


Chętni zgłaszają się do:
Główny Dowódca Plutonów: Kazimierz Opiłowski, tel: +48 605 391 204.

Każdy żołnierz Męskiego Plutonu Różańca kieruje się jasnymi zasadami:

1. MODLITWA

 1. Codziennie jedna dziesiątka różańca, (Ojcze Nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu).
 2. Modlitwa do  św. Michała Archanioła. (Święty Michale Archaniele. Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.)
 3. Wezwania do patrona plutonu. np. „św. Mikołaju: módl się za nami”.
 4. Wezwania do patrona wszystkich Plutonów: „Święty Józefie, módl się za nami”.
 5. Na koniec wezwanie: „Prowadź nas Panie drogą prawdy, honoru, pokory i męstwa. Amen”.

2. POST (raz w miesiącu)
Każdy z żołnierzy zobowiązany jest pościć przez jeden dzień         w miesiącu. Żołnierz sam wybiera formę i dzień własnego             postu. Postu plutonowego nie można zaliczyć w ramach             zwyczajowego postu nakazanego przez Kościół np. w piątki         czy Środę Popielcową, Wielki Piątek powinien być to                 dodatkowy post.

3. Każdy żołnierz Modli się w intencji:

 1. By Bóg budził serca mężczyzn do życia pełnią (intencja stała).
 2. Konkretnego brata z Plutonu przydzielonego przez dowódcę w tym miesiącu w ramach braterskiej dwójki.
 3. Każdy dzień tygodnia to również inna intencja szczególna:
  • PONIEDZIAŁEK – za wszystkie Męskie Plutony Różańca, wszystkie męskie grupy i wspólnoty na całym świecie
  • WTOREK – za naszą Ojczyznę i sprawujących władzę
  • ŚRODA – za wszystkie rodziny
  • CZWARTEK – za wszystkie osoby konsekrowane, prośba o nowe powołania oraz o jedność chrześcijan
  • PIĄTEK – za wszystkich cierpiących, najsłabszych, nienarodzone dzieci, ofiary wojny, prześladowanych chrześcijan, więźniów, niewierzących,
  • SOBOTA – za wszystkie kobiety
  • NIEDZIELA – za papieża i cały Kościół

4. Dołączane są również szczególne prośby o modlitwę konkretnemu plutonowi – tzw. misja specjalna).
Poligon i front:

 • Raz w miesiącu w pierwszy poniedziałek miesiąca żołnierze uczestniczą we wspólnej modlitwie o godz. 18.30 w kościele w Papowie Toruńskim. Tam też następuje zmiana przydzielonych tajemnic i braterskich dwójek.
 • Żołnierz dwudziesty pierwszy jest „na zabezpieczeniu” nasz sanitariusz. Modli się codziennie jedną „ogólną” dziesiątką Różańca, która jest odmówiona gdyby ktoś inny nie dał rady odmówić swojej.
 • Rezygnujący z uczestnictwa pomaga dowódcy znaleźć innego żołnierza na swoje miejsce.
  Dowódca Plutonu zajmuje się:
  • Troską o pełen skład plutonu (21 osób).
  • Comiesięczną organizacją zmiany tajemnic i braterskich dwójek i  sprawdzaniem czy żołnierze trwają na modlitwie.
  • Dbaniem o morale żołnierzy i podstawową formacją Plutonu (na spotkaniach i przez internet).
  • Stałą łącznością z Kwaterą Główną Plutonów Różańca w Papowie Toruńskim.

Stale szukamy nowych żołnierzy i nowych dowódców plutonów.

Zobacz artykuły...

Magnificat

„Magnificat” to wspólnota kobiet w naszej parafii, która powstała w przeddzień Ofiarowania Pańskiego 01.02.2020. Grupa gromadzi około 30 kobiet i powstała jako odpowiedź na pragnienie wielu osób, które chcą razem gromadzić się, trwać na modlitwie i wspierać we wspólnocie. Celem formacji wspólnoty „Magnificat” jest pogłębianie wiary, budowanie osobistej relacji z Jezusem i Maryją, a także zaufanie Bogu w życiu codziennym. Forma spotkań opiera się na rozważaniu Słowa Bożego. Podążając za kobietami z Pisma Świętego pragniemy odkrywać naszą rolę w historii zbawienia w obecnych czasach w naszych rodzinach, Kościele i społeczeństwie.


 
„Magnificat”
Wielbi dusza moja Pana,
 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.
Święte jest Jego imię -
a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją.
On przejawia moc ramienia swego,
rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych.
Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia.
Ujął się za sługą swoim, Izraelem,
pomny na miłosierdzie swoje -
jak przyobiecał naszym ojcom -
na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki

Zobacz artykuły...